Home Sağlık Antibakteriyel mendilleri kullanmanın doğru bir yolu var mı?

Antibakteriyel mendilleri kullanmanın doğru bir yolu var mı?

by saglikportali
0 comment

Herhangi bir mağazaya girip istediğiniz kadar antibakteriyel mendil satın alabileceğinizi hatırlıyor musunuz? O günlerdi.

COVİD-19, yaşam alanlarımızı dezenfekte etme konusunda hepimizi takıntı haline getirdi ve antibakteriyel mendiller – eğer bulabilirseniz – bunu yapmak için uygun bir yol sunuyor. En azından, onları doğru kullanırsanız bu doğrudur.

Onları doğru şekilde kullanmazsanız, o zaman aslında herhangi bir mikrop öldürmüyorsunuz, bu da çevrenizin gerçekte ne kadar mikropsuz olduğu konusunda yanlış bir güvenlik hissi verebilir.

Antibakteriyel mendiller, hemen hemen her tür mikropu yok eden kimyasallarla ıslatılır (COVİD-19’a neden olan virüs dahil). Ancak bu mikropları öldürmek, onları üç ila 10 dakika boyunca kimyasallara maruz bırakmayı gerektirir (hangi antibakteriyel mendil markasına bağlı olarak). Bir mendil kaparsanız ve bir yüzey boyunca hızlı bir şekilde kaydırırsanız, temizleme solüsyonu saniyeler içinde buharlaşır. Mikropları öldürmek için yeterli zaman değil.

Antibakteriyel bir peçeteyi doğru bir şekilde kullanmak için, yavaşça gitmeli ve yüzeyin mikropları öldürmek için gereken süre boyunca nemli kaldığından emin olmalısınız. (Bu bilgileri ürün etiketinde bulabilirsiniz.) Granit tezgah gibi bir yüzeyi üç, beş veya hatta 10 dakika nemli tutmanın zor olduğunu görebilirsiniz. Bunu başarmak için, birbiri ardına birden fazla mendil kullanmanız gerekebilir.

Şimdi tüm bu zaman boyunca antibakteriyel mendilleri yanlış kullandığınızı fark ederseniz, umutsuzluğa kapılmayın! Mendiller mikropları öldürmese bile, hala onlardan kurtulmaya yardım ediyorlardı. Bunun nedeni, evdeki mikroplardan kurtulmanın iki aşamalı bir süreç olmasıdır: 1. Temizleme (mikropları silme gibi) ve 2. Dezenfeksiyon (mikropları kimyasallarla öldürmek). Yani, en azından, sayaçlarınızı silerek mikropları çıkardınız-ve bu da onlardan Hastalanma şansını azaltmaya yardımcı oluyor. (Yine de, bu silme avantajının ucuz bir kağıt havlu ile gerçekleştirilebileceğini unutmayın.)

Antibakteriyel mendiller bu günlerde değerlidir-bu yüzden elinizde varsa, bunları doğru kullandığınızdan emin olun.

Related Posts

Leave a Comment