Home Beslenme Beta-Karoten İçeriği En Yüksek Olan 10 Besin

Beta-Karoten İçeriği En Yüksek Olan 10 Besin

by saglikportali
0 comment

Beta-karoten, meyve ve sebzelere turuncu pigment vermekten sorumlu bir karotenoid bileşiktir. Güçlü bir antioksidan olan beta-karotenin kansere ve yaşlanmaya karşı korunmaya yardımcı olduğu bulunmuştur (ancak beta-karoten takviyeleri sigara içenler için akciğer kanseri riskini artırabilir).

Beta-karoten yağda çözünen bir vitamindir, bu nedenle aşağıdaki yiyecekleri zeytinyağı veya fındık gibi bir yağla yemek emilime yardımcı olabilir. Beta-karoten içeriği yüksek yiyecekler arasında tatlı patates, havuç, koyu yapraklı yeşillikler, balkabağı, kavun, marul, kırmızı dolmalık biber, kayısı, brokoli ve bezelye bulunur. Beta-karoten için resmi önerilen günlük ödenek (RDA) yoktur, ancak günde 10800µg’lik bir rakam genel bir hedef olarak kullanılabilir.

Beta-Karoten İçeriği En Yüksek Olan 10 Besin

  1. Havuç
  2. Tatlı Patates
  3. Ispanak
  4. Bal Kabağı
  5. Kavun
  6. Marul
  7. Kırmızı Biber
  8. Kayısı
  9. Brokoli
  10. Fasulye

Beta-Karoten için RDA nereden geliyor?

Önerilen diyet ödeneği (RDA), belirli bir besin için ortalama günlük gereksinimdir. A vitamini ile gereklilik retinol aktivite eşdeğerleri (RAE) açısından belirlenir.

Yetişkin bir erkek için RDA 900µg RAE’DİR. Yetişkin bir kadın için RDA 700µg’dir, ancak laktasyon sırasında 1.300 µg’ye kadar çıkabilir. (2)

Gıdalardan beta-karoten için 1µg Rae = 12µg beta-karoten. Bu nedenle, beta-karoten için RDA, Rae çarpı 12 için RDA’YA eşittir. Beta-karoten için rda’yı ayarlamak için 900mcg RDA kullanıyoruz, bu yüzden 900µg x 12 = 10800µg.

Uyarmalar
Takviyelerden beta-karoten kullanmaktan kaçının. Gıdalarda çok fazla beta-karoten yemek zararsız olarak kabul edilirken, takviye şeklinde beta-karoten akciğer kanseri ve kardiyovasküler hastalık riskini artırabilir. (2)

Beta-karoten takviyeleri özellikle risklidir:
Hamile ve emziren kadınlar
Anjiyoplasti yapanlar
Asbest maruziyeti olanlar
İçiciler
Yine, bu riskler sadece takviyelerde ve yüksek dozlarda bulunan beta-karoten formundan gelir. Gıdalardan elde edilen Beta-karoten güvenli ve sağlıklı olarak kabul edilir. Sadece bir tıp uzmanının gözetiminde beta-karoten takviyeleri tüketin. (3)

Related Posts

Leave a Comment