Home Covid-19 COVİD-19 için ne zaman test Yaptırmalıyım?

COVİD-19 için ne zaman test Yaptırmalıyım?

by saglikportali
0 comment

İlk olarak, koronavirüs enfeksiyonunun ayırt edici belirtileri ve semptomları varsa-ateş ve öksürük – kesinlikle test yaptırmalısınız. Kendi kendine teşhis koymaya çalışma. Ateşiniz ve diğer semptomlarınız varsa, sağlık uzmanınızı arayın ve oradan almasına izin verin. Aslında, birkaç günden fazla bir süredir kendinizi iyi hissetmiyorsanız, sağlık uzmanınızı arayın. Daha iyi acı çekmek daha bir teşhis için.

Ve asemptomatik insanlar bile test edilmek isteyebilir veya ihtiyaç duyabilirler. Örneğin, virüse maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, Test ve iletişim izleme ile ilgili yerel yönergelerinizi kontrol etmelisiniz. Ya da, bir hastane veya hapishane gibi yüksek riskli bir ortamda çalışıyorsanız, semptomlar olmadan bile test yapmaya hak kazanabilirsiniz.

Ancak, bir test almak o kadar kolay olmayabilir.

Her eyalet (ve bazen ilçe veya belediye), covıd-19 testini kimin alabileceği için kendi standartlarını belirler. Bu durum kısmen, yetkililerin kimin test alabileceğini ve alamadığını önceliklendirmesini gerektiren testlerin erken eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bazı yerlerde, bu kıtlık azaldı, ancak bu artık herkesin dışarı çıkıp test edilebileceği anlamına gelmiyor.

Örneğin Kaliforniya, insanları test amacıyla üç “katman” olarak sınıflandırır ve her “yerel sağlık görevlisine ” kimin test edileceği konusunda nihai kararı bırakır.”

Florida kuralları, doktorların ve ilçe Sağlık Bakanlığı yetkililerinin, COVİD-19 için kimin test edilebileceğini kişi bazında belirleyeceğini belirtmektedir.

Tüm eyaletlerde, koronavirüs semptomları olan kişiler test için öncelik alırlar. Semptomatolojiniz varsa, nasıl ve nerede test edileceğine dair talimatlar için birinci basamak sağlık uzmanınızı arayın.

Semptomatik değilseniz, yerel önerileriniz test edilip edilemeyeceğinizi belirleyecektir. Bir test için uygun olup olmadığınızı öğrenmek için eyaletinizin web sitesine bakın.

COVİD-19 testleri hem moleküler (virüsün kendi genetik materyalini tespit eder) hem de antijen (virüsün yüzeyindeki proteinleri tespit eder) olabilir. Antijen testleri hızlı sonuçlar verir, ancak biraz daha az doğrudur; moleküler testler sonuçları geri getirmek için saatler veya günler gerektirir, ancak antijen testlerinden daha yüksek bir aktif enfeksiyon yüzdesini tespit eder. Testler bölgenizde yaygın olarak mevcutsa ve sonuçların hızı sizin için önemliyse, sundukları test Türüne göre bir konum seçmenizi tavsiye ederim.

Related Posts

Leave a Comment