Home Haberler Covid-19 ile ilgili stres sizi uyanık tutuyor mu? Daha iyi uyku için 6 İpucu

Covid-19 ile ilgili stres sizi uyanık tutuyor mu? Daha iyi uyku için 6 İpucu

by saglikportali
0 comment

İyi bir gece uykusu beyninizin ve vücudunuzun sağlığı için çok önemlidir.

Bununla birlikte, covid-19 pandemisi yayılmaya devam ettikçe, onunla birlikte endişe ve endişe ekerken, sağlıklı bir miktar kaliteli uyku elde etmek muhtemelen eskisi kadar kolay değildir.

Ve iyi bir uyku almak artık her zamankinden daha önemli.

New York’taki Lenox Hill Hastanesi’nde kıdemli bir nöropsikolog olan Brittany LeMonda, Healthline’a verdiği demeçte,” uykunun vücudumuzdaki fizyolojik tepki açısından bağışıklıkla doğrudan ilişkili olduğunu biliyoruz: eğer uyumazsak, bağışıklık sistemimizi azaltabiliriz, vücuttaki iltihaplanmayı artırabiliriz, bu da daha sonra çeşitli virüslere karşı daha savunmasız hale gelebileceğini biliyoruz.

Başka bir deyişle, uyku kaliteniz vücudunuzun sizi yeni koronavirüslerden koruma yeteneğinde doğrudan bir rol oynar.

Bu nedenle, el yıkama ve sosyal mesafe gibi hastalığı önlemek için önerilen tüm hijyen davranışlarına ek olarak, kendi uyku sağlığınızı korunmanın başka bir yolu olarak düşünün.

İşte bu stresli ve belirsiz zamanlarda bile, rahatlamanıza ve iyi bir gece uykusu almanıza yardımcı olacak bazı yararlı ipuçları.

1. Düzenli bir rutini sürdürün
Birçok insan bu pandeminin doğrudan bir sonucu olarak günlük yaşamlarını tamamen tersine çevirdi. Bazıları işten çıkarıldı. Bazıları evden çalışmaya uyum sağlıyor. Diğerleri artık okul yılının geri kalanında okula gitmeyen çocuklara bakarken iş ve aile ile hokkabazlık yapıyorlar.

Hayatınız ne kadar etkilenirse etkilensin, iyi bir uyku almak için düzenli bir rutini sürdürmek çok önemlidir.

“Bu aslında hayatımızı bu kadar farklı bir şekilde nasıl yaşadığımızı hatırlamamız ve hatırlamamız gereken bir zamandır. Columbia Üniversitesi Psikiyatri Bölümü’nde bir psikolog ve araştırma bilimcisi olan Pysd Navya Singh, healthline’a verdiği demeçte,” hayatımızı mümkün olduğunca rutinimize yakın tutmamız gerekiyor ” dedi

“Evden çalışıyorsanız, aynı anda kalkın ve giyin. Sadece bir sonraki odaya gidebilir veya yatak odanızdan çalışabilirsiniz, ancak aynı rutin ve normallik hissine sahip olabilirsiniz, bu da daha az rahatsız hissetmenize yardımcı olacaktır” dedi.

2. Aşırı şekerleme yapmayın
Eğer kendinden nedeniyle salgınına-ev durum–karantina ya da iş kendini bulduysan, Yatak Odası ya da kanepe sık biraz fazla arama — sonunda olabilir.

Kendiniz için bir rutin oluşturmanın önemine ek olarak, aşırı derecede uyuklamadığınızdan emin olun, çünkü bu, gün boyunca sizi daha uykulu hale getirebilir, potansiyel olarak düzenli bir uyku rutinini değiştirebilir veya bozabilir.

LeMonda, normal bir uyku rutinine sahip olmanın “tüm gününüzü demirlemeye” yardımcı olması gerektiğini söyledi. Uyuklamak yerine, erken kalkmak ve bir şeyler yapmaya başlamak için bu sağlıklı rutini kullanın.

3. Biraz egzersiz yapın (sadece yatmadan önce değil)
Evet, spor salonunuz muhtemelen kapalı, ancak egzersiz hala günlük hayatınızın bir parçası olmalıdır. Günlük egzersiz, özellikle uyku için hala önemlidir.

Sosyal uzaklaşma ve evde kalma emirleri, seçeneklerinizin daha sınırlı olduğunu hissetmenize neden olabilir, ancak evden çıkmadan etkili bir şekilde egzersiz yapmanın birkaç yolu vardır.

LeMonda,” gün boyunca egzersiz yapmak gerçekten önemlidir, “dedi LeMonda, ” bunun patofizyolojik nedenlerden dolayı daha iyi bir uykuya bağlı olduğunu biliyoruz: kendimizi zorlarsak daha yorgun Hissedeceğiz. Ayrıca o gün daha başarılı hissedeceğiz, bu yüzden yatmadan önce bir başarı hissi olacak.”

Sadece yatmadan birkaç saat sonra egzersiz yapmayın, çünkü fiziksel eforun uyarılması uykuya dalmayı zorlaştırabilir.

4. Haber alımınızı yapılandırın
Şu anda günlük hayata nüfuz eden COVİD-19 haberlerinin ve bilgilerinin sürekli üzücü akışından kaçmak neredeyse imkansız. Ve evet, sürekli olarak 24/7 pandemik haber döngüsünü tüketmek, endişenizi artıracak ve uykunuzu etkileyecektir.

“Ne zaman haberlere gidersek, her zaman yeni coronavirüs ile ilgili ve oldukça üzücü. Bu gerçek, ama aynı zamanda endişemizi artırabilecek bir şey. Singh,” telefonunuzu en son haberler için kontrol ettiğinizde zamanı planlayın ve yapılandırın ” dedi.

Telefonunuzu günde kaç kez kontrol ettiğinizi ve pandemiyle ilgili haberleri ne kadar süre okuduğunuzu sınırlamak için gayretli olun. Singh ayrıca haberleri kafeine benzer şekilde tedavi etmenizi önerir: yatmadan önce tüketmeyin.

5. Yatmadan önce mavi ışığa maruz kalmayı sınırlayın
İnternet, dünyanın dört bir yanındaki insanların kendi kendine karantinaya alınması veya yerinde barınması gereken bir zamanda iletişim ve eğlence için paha biçilmez bir araç olduğunu kanıtladı.

Ancak, bütün gün bir ekrana bakmak, uykuya dalmaya çalışırken yardımcı olmaz.

LeMonda,” yatmadan bir saat önce, bir kişinin fişini çekmeye çalışmasını ve gerçekten televizyon izlememesini, telefonuna bakmamasını ve kesinlikle endişe verici olabilecek hiçbir şey izlememesini tavsiye ediyoruz ” dedi.

Bunun yerine, bir kitap okumak veya yatmadan önce eğlence aracı olarak müzik dinlemek gibi aktiviteler önerir.

6. Aşırı alkol almaktan kaçının
LeMonda,” içersek, şu anda daha iyi hissedeceğimizi ve bayılıyormuşuz gibi hissedeceğimizi hissedebiliriz, aslında iyi, dinlendirici bir uyku çekmeyiz ” dedi. “Uyandığınız ve gün boyunca alabileceğinizi hissettiğiniz dinlendirici bir uyku olmayacak.”

Alkol de stres ve anksiyete ile başa çıkmak için sağlıklı bir başa çıkma mekanizması değildir. Bir ya da iki kez alkol ve zayıf uyku, bağışıklık sisteminin zayıflaması üzerinde gerçek bir etkiye sahip olabilir.

Related Posts

Leave a Comment