Home Beslenme En Yüksek A Vitamini İçeren 10 Gıda

En Yüksek A Vitamini İçeren 10 Gıda

by saglikportali
0 comment

A vitamini, vücutta birçok önemli işlevi olan yağda çözünen bir vitamindir. Hücrelerin normal şekilde çoğalmasına yardımcı olur, sağlıklı üreme fonksiyonuna ve embriyo ve fetüsün normal büyümesine ve gelişimine katılır. Ayrıca iyi görme, bağışıklık sistemi fonksiyonu ve cilt sağlıklı tutmak için gereklidir.

A vitamini eksikliği körlüğe ve viral enfeksiyonun artmasına neden olabilir. Bununla birlikte, eksiklik sadece çocuklarda körlüğün önde gelen nedeni olan gelişmekte olan ülkelerde bir sorun olarak kabul edilir.

A vitamininin aşırı tüketimi sarılık, mide bulantısı, iştah kaybı, sinirlilik, kusma ve hatta saç dökülmesine neden olabilir.

A vitamini ve Retinol eşdeğerleri türleri hakkında

A vitamini insanlar için 2 şekilde mevcuttur: önceden oluşturulmuş A vitamini ve karotenoidler.
Beta-karoten gibi karotenoidler bitki besinlerinde bulunur ve vücut tarafından A vitaminine dönüştürülmelidir (2)
Önceden oluşturulmuş A vitamini, karaciğer, et, balık ve süt ürünleri gibi hayvansal gıda kaynaklarında bulunur. Karotenoidler gibi, önceden oluşturulmuş A vitamini de vücut tarafından aktif bir A vitamini formuna metabolize edilmelidir (2)
Nadir durumlarda, bazı insanlar karotenoidleri A vitaminine dönüştüremez ve hayvansal gıda kaynaklarında veya takviyelerde bulunan A vitamini tüketmelidir. Bu insanlar A vitamini yüksek etler, A vitamini yüksek balık ve A vitamini yüksek süt gıdaları listelerimizi görmelidir.
A vitamini problemini çözme: A vitamini birçok formda geldiğinden, Temmuz 2018’den itibaren büyük ABD gıda üreticileri A vitamininin retinol aktivite eşdeğerlerinde (RAE) A vitamini değerlerini rapor edecekler.A vitamini RAE için yeni günlük değer günde 900µg olacaktır. (2,3)
Yüksek A vitamini içeren yiyecekler arasında tatlı patates, havuç, balık (ton balığı), kış kabakları, koyu yapraklı yeşillikler, kavun, marul, dolmalık biber, pembe greyfurt ve brokoli bulunur. A vitamini için mevcut günlük değer 900µg retinol aktivite eşdeğeridir (RAEs).

Aşağıda yüksek A vitamini gıdalarının bir listesi, normal porsiyon boyutuna, 200 kalorili porsiyon boyutuna veya 100 gram porsiyon boyutuna göre sıralanabilir 200’den fazla yüksek A vitamini gıdası için buraya tıklayın.

  1. Havuç
  2. Tuna
  3. Balkabağı
  4. tatlı patates
  5. Ispanak
  6. Kavun
  7. Marul
  8. Kırmızı Biber
  9. Greyfurt
  10. Brokoli

A vitamininin sağlık yararları

Bakteriyel ve Viral enfeksiyonlara karşı artan koruma-A vitamini, vücudun enfeksiyona karşı korunmasına yardımcı olan gözlerin, mukoza zarlarının, solunum yollarının, idrar yollarının ve bağırsak yollarının sağlıklı yüzey astarları için gereklidir. (4,5,6)
Uygun bağışıklık işleyişi-A Vitamini bağışıklık sistemini düzenler ve vücuttaki enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin yapımında önemli bir rol oynar. (4,5,6)
Kanserden Korunma (*sadece gıda kaynakları) – çalışmalar beta-karoten ve A vitamininin birçok kanser türü için daha düşük risk olduğunu göstermektedir. (7) bu etki esas olarak takviyelerden değil, sebzelerde yüksek bir diyetten olabilir. A vitamini takviyelerinin akciğer kanseri riskini arttırdığı gösterilmiştir. (8,9,10)
Daha iyi göz sağlığı ve yaşa bağlı maküler dejenerasyona karşı koruma-oksidatif stres maküler dejenerasyonda rol oynar (yaşlılıkta zayıf görme). A vitamini, Lutein ve Zeaksantin de dahil olmak üzere antioksidanların maküler dejenerasyonu azaltmada ve yaşlılıkta iyi göz sağlığını korumada rol oynadığı düşünülmektedir. (2)
A vitamini eksikliğinin nedenleri
Küçük çocuklar ve emziren kadınlar-yeterli miktarda A vitamini almak çocukların gelişimi için önemlidir. Eksiklik bazen gelişmekte olan ülkelerde görülür. Emzirirken, hem çocuk hem de anne A vitamini eksikliği yaşayabilir.Kseroftalmi, eksikliğin yaygın bir işaretidir. Semptomlar kornea kuruluğu ve göz çevresindeki kızarıklığı içerir. (2)
Kistik Fibrozlu insanlar-CS pankreasın bozulmasına ve yağların yanlış emilimine yol açar. A vitamini yağ yoluyla emilir. Yağ emilmediğinde, A vitamini eksikliği oluşur. (2)

Related Posts

Leave a Comment