Home Hastalıklar Enanthem Nedir?

Enanthem Nedir?

by saglikportali
0 comment

Bu günlerde hemen hemen hepimiz daha önce hiç duymadım ettik tuhaf görünen terimlerle her türden geliyoruz ki kullandık daha Sağlık Haberleri okuyor sanırım. ’ Enanthem ‘ son zamanlarda karşılaşmış olabilirsiniz biridir. Bir animasyon filminde sevimli bir karakterin adı gibi görünse de, enanthem aslında bir virüsün neden olduğu belirli bir döküntü türüdür.

Virüsle ilgili bazı döküntüler cildimizde, onları görebileceğimiz yerde. Örneğin, varicella zoster virüsünün neden olduğu suçiçeği hakkında düşünün. Suçiçeği vücudun her yerinde döküntüye neden olur. Bu döküntü için tıbbi terim ‘exanthem’ dir.”Eski”, “dışarıda” anlamına gelir.’

Ancak virüsler ayrıca vücutta döküntülere neden olabilir-özellikle ağız içinde olduğu gibi mukus zarlarında. Bu döküntülere enanthem denir. ‘En’, vücudun içinde ‘ in ‘ anlamına gelir.’

Son zamanlarda covid-19 olan bazı kişilerin enanthem olduğu bildirildi. COVİD-19, SARS-CoV-2 virüsünden kaynaklanır, bu yüzden böceğin bir çeşit döküntüye neden olabileceği kesinlikle mümkündür.

İncelenen hastalar arasında, virüs ağızlarında kırmızı, engebeli bir döküntüye neden olmuş gibi görünüyordu. Doktorlar şimdiye kadar COVİD-19 hastalarında sadece bir avuç enanthem vakası tespit ettiler ve bu semptom ile bu hastalık arasında gerçek bir bağlantı olup olmadığını doğrulamak için henüz yeterli araştırmamız yok. Bu nedenle, SARS-CoV-2 ile enfekte olup olmadığınızı belirlemek için günlük ağız kontrolleri yapmanıza kesinlikle gerek yoktur.

Covid-19’un diğer pek çok yönü gibi, araştırmacılar da bu virüsün nasıl davrandığına dair tam bir resme sahip değiller. Daha fazla bilgi edinene kadar, virüse maruz kalmamak için önlemler almalısınız. Halka açık bir yere gittiğinizde bir maske takın. Diğerlerinden en az altı metre uzak durun. Ellerinizi sık sık yıkayın (veya el dezenfektanı kullanın).

SARS-CoV-2’ye maruz kalmanızı sınırlarsanız, enanthem gelişme riskinizi de azaltırsınız.

Related Posts

Leave a Comment