Home Sağlık Evden Çalışmak Sağlıklı Mı?

Evden Çalışmak Sağlıklı Mı?

by saglikportali
0 comment

Bir mutfak tezgahı “çalışma alanı” için bir ofis kabini takas eden milyonlarca çalışandan biriyseniz, evden çalışmanın sağlığınız için eski ofis ortamınızdaki mikroplarla risk almaktan daha kötü olup olmadığını merak edebilirsiniz. Patronunuzun acil e-postasına cevap vermeye çalışırken çocuklarınızın arka planda çığlık atmasını dinlemekten kaynaklanan yıpranmış sinirlerin eşlik ettiği bu ağrıyan boyun, terk etmek zorunda olduğunuz rahat ve nispeten sessiz bir ofis için özlem duymanıza neden olabilir.

Tüm bunlar, evden çalışmanın sağlıklı olup olmadığını merak etmenizi sağlayabilir. Ya da en azından geleneksel bir ofis ortamından daha sağlıklı mı?

Mikroplara maruz kalmanızı azaltma açısından (COVİD-19’a neden olan virüs gibi), eviniz kesinlikle kazanır. Evde, diğer insanların her kapı koluna, fotokopi makinesi düğmesine ve ofisteki ortak buzdolabına yayabileceği mikroplara nadiren maruz kalırsınız.

Ancak iş için eve taşınan insanlar, bu değişimle ilgili bir dizi fiziksel ve psikolojik etki bildirmektedir. Bazı insanlar kendilerini izole hissettiklerini ve meslektaşlarıyla sohbet etmeyi özlediklerini söylüyor. Diğerleri, aslında işlerini yaptıklarını kanıtlamak için günde 24 saat çalışmak için baskı hissediyorlar.

Bazı insanlar, çalışma alanlarını oturma odasına taşımanın stresiyle başa çıkmak için aşırı yeme (ve içme) bildirirler. Ve bir yemek masasına monte edilmiş bir dizüstü bilgisayarda yazmanın fiziksel zorlukları ya da daha kötüsü, yatakta çalışırken kucağınıza dayanması, karpal tünel sendromu gibi bir duruma dönüşebilecek gerçek Kas gerginliğine yol açabilir.

Ofiste, gün boyunca ayağa kalkabilir ve dolaşabilirsiniz. Çok daha küçük ev ortamınızda, çok fazla hareket etmediğinizi görebilirsiniz. Bu, kilo alımına ve nihayetinde kardiyovasküler problemler için daha yüksek bir riske yol açabilir.

İyi haber şu ki, davranışınızı uyarlayarak evinizi çalışmak için sağlıklı bir yer haline getirebilirsiniz. Bacaklarınızı germek için gün boyunca molalar verin. Çiğnemek için buzdolabında sağlıklı atıştırmalıklar stoklayın. Şarap bardaklarını hafta sonuna kadar Kaldır. Bir çalışma programı ayarlayın (örneğin, 8:00’den 5:00’e kadar) ve bu programın dışındaki e-postalara veya diğer iş görevlerine cevap verme cazibesine karşı koyun.

Peki, ev çalışmak için sağlıklı bir yer mi? Siz ne yaparsanız bağlıdır.

Related Posts

Leave a Comment