Home Covid-19 İki Defa Koronavirüs’e Yakalanabilir Miyiz?

İki Defa Koronavirüs’e Yakalanabilir Miyiz?

by saglikportali
0 comment

COVİD-19’dan kurtulan bazı kişilerin ikinci kez pozitif test yapmaya devam ettiğini ve şu soruyu gündeme getirdiğini bildirmiş olabilirsiniz: COVİD-19’u bir kereden fazla alabilir misiniz?

Gerçek şu ki, bağışıklık sistemimizin bu virüse nasıl tepki verdiğini henüz bilmiyoruz. Bu nedenle, bunun” tek ve bitmiş ” bir virüs türü olduğuna inanmak istesek de, COVİD-19’un sizi tekrar almaya karşı bağışık hale getirdiğini varsaymak bir hata olacaktır.

Bir virüse karşı doğal bağışıklık elde etmek için, vücudunuz sisteminizde uzun süre devam eden çok sayıda antikor (virüsler gibi tehlikeli davetsiz misafirleri tespit eden ve bunlarla savaşan bağışıklık sistemi hücreleri) üretmelidir. Araştırmacılar, COVİD-19 alan kişilerin virüse karşı antikor ürettiğini kesin olarak biliyorlar ve bu antikorlar muhtemelen bir süre bağışıklık sağlıyor. Ama dokunulmazlığın ne kadar sürdüğünü bilmiyoruz.

RHESUS maymunlarını SARS-CoV-2 (COVİD-19’a neden olan virüs) ile enfekte eden araştırmacılar, maymunların doğal bağışıklığının en az bir ay sürdüğünü bulmuşlardır. Ancak bu, maymunların bağışıklığının zamanla solmayacağı anlamına gelmez – ya da insan bağışıklık sistemi bir maymununki gibi çalışır.

İnsanların COVİD-19’u bir kereden fazla alabilmeleri mümkün olabileceğinden (kesin veya kanıtlanmış olmasa da), zaten sahip olsanız da olmasanız da, virüse maruz kalmaktan kaçınmak için önlemler almalısınız. Halka açık bir maske takın, ellerinizi gün boyunca iyice yıkayın, maske taksalar bile diğer insanlarla yakın temastan kaçının. Bu önlemleri almak, COVİD-19’u bir veya iki kez almaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Related Posts

Leave a Comment