Home Hastalıklar Koronavirüs iyileşmesinden sonra egzersiz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Koronavirüs iyileşmesinden sonra egzersiz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

by saglikportali
0 comment

Yeni koronavirüs çok yeni olduğu için, enfeksiyondan sonra ne olduğu hakkında hala birçok soru var. Birincisi, koronavirüs iyileşmesinden sonra egzersiz yapmak neye benziyor?

Yeni Corona ile pek çok şeyde olduğu gibi, ancak, hala bilinmeyenler var, hiçbir açık ve net yanıtlar çok. Egzersizi zorlaştırabilecek (veya bazı durumlarda tehlikeli) covid-19 komplikasyonlarını kimin geliştireceğini bilmiyoruz.

Ancak, Covid-19 enfeksiyonunuz ne kadar şiddetli olursa, daha sonra fiziksel aktiviteyi etkileyebilecek daha uzun vadeli komplikasyonlar geliştirme olasılığınız o kadar yüksek gibi görünüyor, bulaşıcı hastalık uzmanı Amesh Adalja, MD, Johns Hopkins Üniversitesi Merkezi’nde kıdemli bir bilim adamı, kendini anlatıyor.

Uzmanlar, virüs öncelikle solunum yolu içinde yer alan onları bağlamak için gereken özel reseptörler—hücre bulaşabilir inanırken ve bu COVİD-19 komplikasyonlar mutlaka akciğerlere sınırlı değil:—ayrıca, bağışıklık sisteminizin tepki nedeniyle çoklu organ sıkıntıya neden yeteneğine sahiptir, Adalja diyor. Bu sitokin fırtınası ya da covid-19 ile ilişkili olduğunu duyduğumuz enflamatuar kaskad.

Bu nedenle, yeni koronavirüs öncelikle akciğerlerinizi hedef alırken, kalbiniz gibi diğer organlar da etkilenebilir. Ve bu, herhangi bir egzersiz için özellikle önemlidir, çünkü bu organların sağlıklı işleyişi, güvenli bir şekilde çalışmanıza izin vermede çok önemli bir rol oynar.

COVİD-19’dan kurtulan insanların sayısı arttıkça, koronavirüs iyileşmesinden sonra fiziksel aktiviteye geri dönmenin onlar için nasıl görüneceği sorusu da artmaktadır. İşte COVİD-19’un vücudunuzu daha sonra nasıl etkileyebileceği ve egzersiz oluğuna geri dönmeden önce bilmeniz gerekenler hakkında bildiklerimiz.

Koronavirüs akciğerlerinizi nasıl etkileyebilir?

Virüsün girmesine izin veren özel reseptörleri hatırlıyor musunuz? Yeni koronavirüsün benzersiz özelliklerinden biri, hem üst solunum yolunuzdaki reseptörlere bağlanabilmesidir—burun akıntısı ve öksürük gibi soğuk algınlığı semptomları verir-hem de alt solunum yolunuzdaki Hallie Prescott, Michigan Üniversitesi Sağlık sistemi pulmoner ve kritik bakım tıbbı bölümünde yardımcı doçent olan MD, kendine söyler.

Alt solunum yollarının tutulumu, vücudunuz virüsle savaşmaya çalışırken akciğerlerinizdeki iltihaplanmayı tetikler ve potansiyel olarak pnömoni için sahne oluşturur.

Bu inflamasyonun devam etmesi ve akciğerlerde fibrozis veya skarlaşmaya ilerlemesi mümkün olsa da, bunun covid-19 ile ne kadar muhtemel olabileceğini veya olmayabileceğini önermek için yeterli uzun vadeli veriye sahip değiliz, Lina Miyakawa, MD, New York’taki Mount Sinai’de kritik bakım pulmonoloğu ve Yardımcı Doçent, SELF diyor. Bu nedenle, uzun vadeli hasar olasılığını ölçmenin bir sonraki en iyi yolu, SARS (başka bir koronavirüs) gibi ilgili hastalıklar için verilere bakmaktır. 383 hastaneye yatırılan SARS hastasının yaptığı bir çalışma, %20’den fazlasının bir çeşit akciğer fibrozu yaşadığını, ancak bu skarın 12 ay boyunca iyileşme eğiliminde olduğunu buldu. Bununla birlikte, hayatta kalanlarla ilgili diğer araştırmalar, bazılarının bir yıl sonra akciğer fonksiyonunun bir ölçüsünde hala bir bozulma fark ettiğini göstermiştir.

Yine, ne kadar hasta olursanız, kalıcı etkiler yaşama olasılığınız o kadar yüksek olur, diyor Adalja. Bu, solunum yetmezliği yaşayan veya mekanik ventilasyona ihtiyaç duyanları uzun süreli akciğer hasarı riski altında yapar. ” Hasardan kurtulmak aylar sürebilir ve bunların bir kısmı egzersiz toleransı ve fizyolojik rezerv açısından kalıcı olabilir ” diyor. Bununla birlikte, daha hafif vakaları olan insanlar için uzun vadeli yara izi potansiyelinin ne olduğu henüz belli değil.

Related Posts

Leave a Comment