Home Spor Koşarken Ayağımız Neden Kaşınır?

Koşarken Ayağımız Neden Kaşınır?

by saglikportali
0 comment

İlk koşmaya başladığımda, ilk birkaç antrenmanımın sonunda beklenmedik bir soru aklıma geldi: koşarken bacaklarım neden kaşınıyor?

Nefes nefese hissedeceğimi, bolca terleyeceğimi ve son kontrol ettiğimden bu yana beş dakikanın geçtiği umuduyla saatimi her 30 saniyede bir kontrol edeceğimi biliyordum. Beklemediğim şey, koşularımı kalçalarımda gerçek kırmızı çiziklerle bitirmemdi, demek istediğimden daha zor olan şey sayesinde, şeyleri sarmaya başladığımda ortaya çıkan kaşıntıyı hafifletmek için çizilmekti.

Birkaç hafta içinde, koşularıma eşlik eden can sıkıcı kaşıntı durdu ve her şeyi unuttum. Sonra son zamanlarda, başkalarının anekdot olarak bahsettiğini duydum, bu da belki de vücudumla sadece garip bir tuhaflık olmadığını düşünmemi sağladı—belki de bacaklarınızı gerçekten kaşındıran koşmaya başlamakla ilgili bir şey var.

Görünüşe göre, kaşıntıyı kolayca açıklayabilecek oldukça makul bir fizyolojik adaptasyon var. Ve çoğu durumda—benimki gibi—vücudunuz yeni egzersize alıştıktan kısa bir süre sonra duracaktır. Ancak bazı durumlarda, daha fazla bir şey olabilir.

Birçok insan koşmaya başladığında (ya da koşmaya geri dönerken), bazı egzersizlere girmenin bir yolu olarak—ya da sadece bir sahne değişikliği olsun—koronavirüs nedeniyle spor salonları hala kapalı olduğunda, birçok insanın yaşamaya başlayabileceği bir sorundur. Ve eğer onlardan biriysen, korkmana gerek yok. İşte koşarken bacaklarınızın neden kaşındığı hakkında bilmeniz gereken her şey.

Koşarken bacaklarım neden kaşınıyor?

İlk olarak, yeni bir aerobik aktiviteye başladığınızda vücudunuza ne olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Zor bir zaman sürekli süre için kalp hızı artırmak için yeterli zaman egzersiz, kaslarınızı işi size yardım etmek için daha fazla oksijen gerektirir. Ve onu teslim etmek için daha fazla kan akışına ihtiyacınız var.

Michigan Üniversitesi’ndeki Michigan performans araştırma Laboratuvarı’nda araştırmacı olan Geoff Burns,” daha önce hiç yapmadıysanız, vücudunuzun koşmaya verdiği ilk tepkilerden biri, kan damarlarınızın daha fazla [kan] geçmesine izin vermek için açıldığı veya genişlediği vazodilatasyon olarak adlandırılır ” diyor.

Bununla birlikte, ilk kez koşmaya başladığınızda, vücudunuz kan damarlarınız için artan talebe alışkın değildir.

“Kaslarınızdaki kan damarlarını şehir yolları gibi düşünürseniz, koşmaya başladığınızda, yolda daha fazla trafiğe sahip olacaksınız-sıkışık olacak” diyor. “Bu damarlar mekanik olarak böyle genişlemek için kullanılmaz ve bu, kaslardaki sinir dokusunun bir kısmına veya oradaki diğer mekanoreseptörlere baskı yapabilir. Bu size kaşıntılı bir his verebilir.”

Bu kaşıntılı his, öncelikle bacaklarınızda ortalanma eğilimindedir, çünkü alt vücut kaslarınız koşarken en çok işi yapar-bu da en fazla oksijene ve dolayısıyla en büyük kan akışına ihtiyaç duyacakları anlamına gelir. Ve antrenmanınızı bitirdiğinizde daha fazla hissetmeniz mümkündür, çünkü koşmayı bıraktığınızda kanınız kısa bir süre birikir.

Koşarken kaşıntılı bacaklar başka bir şey olabilir mi?

Koşu sırasında bacaklarınızın kaşınması bu fizyolojik adaptasyondan kaynaklanıyorsa, o zaman sadece birkaç hafta sürmelidir, diyor Burns—ki bu benim için oldukça fazlaydı. Bu süreden sonra, vücudunuz kan damarlarınızdaki bu artan basınca alışmalıdır. Ayrıca, vücudunuz mevcut kan damarlarının yeniden şekillendirilmesi ve bu tıkanıklığın bir kısmını hafifletmeye yardımcı olan yeni kılcal damarların oluşumu gibi diğer uyarlamalarla birlikte sürece yardımcı olur.

Cleveland Kliniğinde tıp Lily Pien, M. D., alerji ve doçent eğer özellikle fiziksel ürtiker fark ederseniz zaten çalışan alışana yaptıktan sonra——başlangıç kaşıntı fark ederseniz egzersiz kaynaklı ürtiker denilen bir durum olabilir, diyor. Uzmanlar bunun neden olduğunu tam olarak bilmiyorlar, ancak alerjik mast hücrelerinizin artan tepkisi veya hassasiyeti ile ilgili olabileceğine inanıyorlar.

Pien, egzersize bağlı ürtikerin genellikle egzersiz sırasında vücut ısınız ve kalp atış hızınız yükselmeye başladıktan kısa bir süre sonra ortaya çıktığını ve terlemeye başladığınızı söylüyor. Koşu gibi daha yüksek egzersizli aerobik egzersizlerle, yürüyüş gibi daha düşük yoğunluklu egzersizlerden daha fazla fark edeceksiniz.

Kaşıntı ile birlikte, sıcak hissetmeye başlayabilir ve küçük ürtiker gelişimini fark edebilirsiniz. Amerikan aile hekimleri Akademisi’ne göre, bu kovanlar yükseltilmiş yaralar veya kırmızı lekeler, lekeler veya kabarcıklar gibi görünebilir. Pien, herhangi bir yerde ortaya çıkabilse de, genellikle gövdenizde gelişmeye eğilimlidirler. (Bir genç olarak ve kolejde sporadik olarak egzersize bağlı ürtiker yaşayan Burns, onları kollarına ve üst gövdesine alırdı.)

Peki sadece akan adapte eğer kaşıntı egzersize bağlı olup olmadığını bağlı ürtiker veya vücudunuza sadece söyleyebilir misin? Pien, egzersiz sırasında ürtiker büyük bir ipucudur, özellikle de duygusal stres zamanlarında veya baharatlı yiyecekler yerken olduğu gibi diğer durumlarda da ürtiker geliştirirseniz. Bunun nedeni, egzersize bağlı ürtikerin, kovanı tetikleyen diğer cilt hastalıklarının bir kovasının bir parçası olmasıdır. (Bu, egzersiz yapıp yapmadığınıza bakılmaksızın, kışın ortaya çıkan kaşıntıya neden olabilecek soğuk ürtikeri içerir.)

Başka bir faktör: vücudunuz koşmaya alıştıktan sonra iyi kaşınmaya başlarsınız. Burns, kan damarlarınızın fizyolojik adaptasyonunun neden olduğu kaşıntıların sadece birkaç hafta sürmesi gerektiğini söylüyor. Ancak pien, yıllarca sorunsuz bir şekilde koşsanız bile, egzersize bağlı ürtiker geliştirebilirsiniz.

Belirtilerinizin egzersize bağlı ürtikere işaret ettiğini düşünüyorsanız, doktorunuza veya alerjistinize danışmak çok önemlidir. Doktorunuz, kaşıntı ve ürtiker ile birlikte baş dönmesine, mide rahatsızlığına ve sersemliğe neden olabilecek, egzersize bağlı anafilaksi adı verilen benzer ama çok daha nadir ve daha ciddi bir durumdan muzdarip olmadığınızdan emin olmak isteyecektir.

Koşarken kaşıntılı bacakları nasıl önleyebilirsiniz?
Burns, sadece kaşıntılı bir hisle uğraşıyorsanız—ürtiker veya yukarıda belirtilen kırmızı bayrak semptomlarından herhangi biri yoksa—ve son birkaç hafta içinde koşmaya başladıysanız, muhtemelen bu fizyolojik adaptasyondan kaynaklandığını söylüyor. İyi haber şu ki, yakında dışarı çıkma şansı oldukça yüksek. Kötü haber ise, gerçekten iyi Bu arada yapmak için yapabileceğiniz bir şey yok.

Burns,” bu şeylerden biri, neredeyse büyüyen bir acı olarak düşünebilirsiniz ” diyor. “Yeni, daha güçlü, daha aerobik bir vücuda uyum sağlamanın gerekli bir rahatsızlığı.”

Bazı kıyafet değişikliklerinin—sıkı sıkıştırma pantolonları yerine gevşek şortlar ya da tam tersi—ya da egzersiz sonrası alışkanlıkların (soğuk bir duşa karşı sıcak bir duş gibi) kaşıntıyı daha iyi hissettirip hissettirmediğini görmek için bazı sorun giderme işlemlerini deneyebilirsiniz.

“Şüphem, daha iyi hale getirebilecek trendlerden veya şeylerden herhangi birini anladığınızda, kaşıntı muhtemelen ortadan kalkacaktı” diyor.

Burns, bunun tekrar olmasını önlemek için yapabileceğiniz tek şey koşmaya devam etmektir. Birkaç ay sonra çalışmaya devam ederseniz kaşıntı tekrar başlayabilir, ancak muhtemelen daha kısa bir süre devam eder. “Vücudumuzun biraz hafızası var, bu yüzden içine geri dönmek, ilk kez tamamen yeni başlamaktan daha az kaba olacak.”

Pien, egzersize bağlı ürtiker nedeniyle koşarken kaşıntılı bacaklarınız varsa, önleme için birkaç seçeneğiniz olduğunu söylüyor. İlk olarak, kaşıntıyı tetikleyen egzersiz türlerine dikkat edin. Yavaş, kolay bir koşu Tamam olabilir, ancak yüksek yoğunluklu bir sprint seansı değildir. doktorunuz ayrıca, tetikleyebileceğinden şüphelenilen egzersizden önce bir antihistaminik almanızı önerebilir. Pien, daha önce yapmayı unuttuysanız, egzersizden sonra bir antihistaminik alarak kaşıntıyı da azaltabilirsiniz. (Bunu yapmadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.)

Related Posts

Leave a Comment