Home Covid-19 Kovid-19 Testi Acıtıyor Mu?

Kovid-19 Testi Acıtıyor Mu?

by saglikportali
0 comment

Covid-19 için test edilen insanların haber görüntülerini uzun bir çubukla burnuna sokarak gördüyseniz, bu sürecin acıtıp acıtmadığını merak edebilirsiniz. Cevabın kişisel ağrı toleransınıza bağlı olduğunu düşünüyorum, ancak-kişisel olarak koronavirüs testine çok benzeyen grip smear testinden geçtikten sonra-burnunuzdan bir smear almanın “garip” ve “rahatsız edici” olduğunu söyleyebilirim.”

COVİD-19 testi, burun boşluğunuzun tam yolu boyunca, burun deliğinden burun boşluğunuzun boğazın arkasıyla buluştuğu yere kadar bir salgı örneği almayı gerektirir. Bu sekresyonları elde etmek için, bir tıp uzmanı normal bir pamuklu çubukla benzer (ancak çok daha uzun) ince, esnek altı inçlik bir çubuk kullanır. Klinisyen, tamponu burun boşluğuna hızlı bir şekilde sokar ve döndürmeden ve çıkarmadan önce boğazın arkasına doğru iter. Tüm sürecin tamamlanması sadece birkaç saniye sürer.

Ama hızlı olması, rahatsız olmadığı anlamına gelmez. Yol boyunca, çubuk sinüs dokusunu tahriş edebilir veya birkaç siniri aktive edebilir. Aslında, prosedür kelimenin tam anlamıyla gözünüze bir gözyaşı getirmelidir, çünkü tampon ağlamaya neden olan lakrimal siniri uyarır. Smear ayrıca vagus sinirini bir an için gıdıklayabilir ve kusma refleksine neden olabilir.

Bu hisleri acı verici olarak adlandırmazdım-sadece can sıkıcı veya rahatsız edici. Ya da garip.

Prosedürün ne kadar tatsız olabileceğinden korkarak covid-19 smear testini ertelemeyin. Erken tanı, durumunuz kötüleşirse daha erken tıbbi müdahaleye izin verir. Ayrıca, koronavirüsünüz varsa, virüsün ailenizdeki sevdiklerinize ve karşılaştığınız herkese yayılmasını önlemek için kendi kendine izole edebilmeniz için bunu bilmeniz gerekir.

Bu nedenle, ateş ve kuru öksürük gibi koronavirüs semptomlarınız varsa, bu uzun sürüntü korkularınızı aşmalı ve Testi yaptırmalısınız. Beş saniye boyunca biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz, ancak yine de viral semptomlarınız o kadar mutsuz hissetmenize neden olabilir ki, küçük bir burun boşluğu gıdıklaması çok önemli olmayacaktır.

Related Posts

Leave a Comment