Home Haberler Ne tür bir meditasyon benim için doğru?

Ne tür bir meditasyon benim için doğru?

by saglikportali
0 comment

Meditasyon nedir?

Meditasyon eski bir gelenek olabilir, ancak sakin ve içsel bir uyum duygusu yaratmak için dünyanın dört bir yanındaki kültürlerde hala uygulanmaktadır. Bu uygulama birçok farklı dini öğretiyle bağlantılı olsa da, meditasyon inançla ilgili değildir ve bilinci değiştirmek, farkındalık bulmak ve barışa ulaşmak için daha fazladır.

Bu günlerde, yoğun programlarımızın ve zorlu yaşamlarımızın ortasında stresi azaltmak için daha fazla ihtiyaç duyulduğu için, meditasyonun popülaritesi artmaktadır.

Meditasyon yapmak için doğru veya yanlış bir yol olmasa da, ihtiyaçlarınızı karşılayan ve kişiliğinizi tamamlayan bir uygulama bulmak önemlidir.

Altı popüler meditasyon uygulaması türü vardır:

farkındalık meditasyonu
manevi meditasyon
odaklanmış meditasyon
hareket meditasyonu
Mantra meditasyonu
transandantal meditasyon
Tüm meditasyon stilleri herkes için uygun değildir. Bu uygulamalar farklı beceri ve zihniyet gerektirir. Hangi uygulamanın sizin için doğru olduğunu nasıl biliyorsunuz?

Meditasyon yazarı ve bütünsel beslenme uzmanı Mira Dessy,” rahat hissettiren ve pratik yapmaya teşvik ettiğiniz şey bu ” diyor.

Farklı meditasyon türleri ve nasıl başlayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

1. Farkındalık meditasyonu
Farkındalık meditasyonu Budist öğretilerinden kaynaklanır ve Batı’daki en popüler meditasyon tekniğidir.

Farkındalık meditasyonunda, zihninizden geçerken düşüncelerinize dikkat edersiniz. Düşünceleri yargılamaz ya da onlara dahil olmazsınız. Sadece herhangi bir deseni gözlemleyin ve not edin. Bu uygulama konsantrasyon ve farkındalığı birleştirir. Herhangi bir bedensel hisler, düşünceler, duygular ya da gözlem yaparken yardımcı nesnesi veya bir nefes almaya odaklan bulabilirsiniz.

Bu tür meditasyon, tek başına kolayca uygulanabileceğinden, onlara rehberlik edecek bir öğretmeni olmayan insanlar için iyidir.

2. Manevi meditasyon
Manevi meditasyon, Hinduizm ve Taoizm gibi Doğu dinlerinde ve Hıristiyan inancında kullanılır. Bu, etrafınızdaki sessizliği yansıttığınız ve Tanrınız veya Evreninizle daha derin bir bağlantı kurduğunuz için duaya benzer.

Uçucu yağlar genellikle manevi deneyimi arttırmak için kullanılır. Popüler seçenekler şunlardır:

günlük
sarı sakız
Bilge
sedir
Sandal ağacı
PAL santoo San santoto
Manevi meditasyon evde veya ibadet yerinde uygulanabilir. Bu uygulama, sessizlik içinde gelişen ve ruhsal gelişim arayanlar için faydalıdır.

3. Odaklanmış meditasyon
Odaklanmış meditasyon, beş duyudan herhangi birini kullanarak konsantrasyonu içerir. Örneğin, nefesiniz gibi içsel bir şeye odaklanabilir veya dikkatinizi odaklamaya yardımcı olmak için dış etkilere neden olabilirsiniz. Mala boncuklarını saymayı, bir gong dinlemeyi veya bir mum alevİne bakmayı deneyin.

Bu uygulama teoride basit olabilir, ancak yeni başlayanlar için ilk başta birkaç dakikadan daha uzun süre odaklanmaları zor olabilir. Eğer zihninizi dolaşmaya isterse, ben daha pratik ve yönlendirmesi gelmek önemlidir.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu uygulama hayatlarında ek odaklanma gerektiren herkes için idealdir.

4. Hareket meditasyonu
Çoğu insan hareket meditasyonunu duyduklarında yoga düşünürken, bu uygulama ormanda yürüyüş, bahçecilik, Çigong ve diğer yumuşak hareket biçimlerini içerebilir. Bu, hareketin sizi yönlendirdiği aktif bir meditasyon şeklidir.

Hareket meditasyonu, eylemde huzur bulan ve zihinlerinin dolaşmasına izin vermeyi tercih eden insanlar için iyidir.

5. Mantra meditasyonu
Mantra meditasyonu, Hindu ve Budist gelenekleri de dahil olmak üzere birçok öğretide öne çıkmaktadır. Bu tür meditasyon, zihni temizlemek için tekrarlayan bir ses kullanır. Popüler “Om ” gibi bir kelime, cümle veya ses olabilir.”

Mantra’nın yüksek sesle mi yoksa sessizce mi konuşulduğu önemli değil. Mantrayı bir süre tekrarladıktan sonra, çevrenizle daha uyanık ve uyumlu olacaksınız. Bu, daha derin farkındalık seviyelerini deneyimlemenizi sağlar.

Bazı insanlar Mantra meditasyonundan hoşlanırlar çünkü bir kelimeye odaklanmayı nefeslerinden daha kolay bulurlar. Bu aynı zamanda sessizliği sevmeyen ve tekrarlamayı seven insanlar için iyi bir uygulamadır.

6. Transandantal meditasyon
Transandantal meditasyon, dünyadaki en popüler meditasyon türüdür ve en bilimsel olarak incelenmiştir. Bu uygulama, her uygulayıcıya özgü bir Mantra veya kelime dizisi kullanarak Mantra meditasyonundan daha özelleştirilebilir.

Bu uygulama, yapıyı sevenler ve meditasyon pratiğini sürdürme konusunda ciddi olanlar içindir.

Nasıl başlamak için

Başlamak için en kolay yol sessizce oturmak ve nefesinize odaklanmaktır. Eski bir Zen atasözü şöyle diyor: “çok meşgul olmadığınız sürece her gün yirmi dakika meditasyon yapmalısınız. O zaman bir saat oturmalısın.”

Tüm şakalar bir yana, küçük anlarda, hatta beş ya da on dakika içinde başlamak ve oradan büyümek en iyisidir.

“Urban Monk” un yazarı ve kurucusu Pedram Shojai, “günde 20 dakika boyunca sürekli oturun ve bunu 100 gün boyunca yapın” diyor Well.org ” kaosu kırmak için gün boyunca 2 ila 5 dakikalık ek bir meditasyon ile eşleştirin ve yakında fayda hissedeceksiniz.”

Meditasyon neden faydalıdır
Meditasyon sayısız faydaları destekleyen çok evidenceTrusted kaynağıdır.

Meditasyon yardımcı olabilir:

düşük kan basıncı
anksiyeteyi azaltın
ağrıyı azaltın
depresyon belirtileri hafifletmek
uyku geliştirmek
Bu faydaların anekdot veya bilimsel olarak kanıtlanmış olup olmadığı, günlük meditasyon pratiğini takip edenler hayatlarındaki faydalara inanırlar.

Netice
Stresi azaltmak ya da ruhsal aydınlanma bulmak, hareketsizlik bulmak ya da hareket yoluyla akmak istiyorsanız, sizin için bir meditasyon uygulaması var. Konfor bölgenizden çıkmaktan ve farklı türleri denemekten korkmayın. Uygun olanı bulana kadar genellikle küçük bir deneme yanılma alır.

Dessy,” meditasyon zorunlu bir şey olmak anlamına gelmez ” diyor. “Eğer zorlarsak, o zaman bir angarya olur. Nazik, düzenli uygulama sonunda destekleyici, destekleyici ve keyifli hale gelir. Kendinizi olasılıklara açın. Çok farklı meditasyon biçimleri vardır, Eğer bir kişi çalışmıyorsa veya rahat değilse, sadece yeni bir tane deneyin.”

Yazardan
Şahsen benim için, hayatımın zor ve stresli bir döneminde meditasyon kullanmaya başladım. Bir gün uyanmadım ve ” vay canına, artık stresli değilim!” Ama strese tepkilerimin nasıl değiştiğini ve kaosun ortasında ne kadar sakin olduğumu fark ettim. Hepimizin aradığı bu barış seviyesi değil mi?

Related Posts

Leave a Comment