Home Spor Spor Yapmaya Nereden Başlamalıyız?

Spor Yapmaya Nereden Başlamalıyız?

by saglikportali
0 comment

Hareketi gününüzün düzenli bir parçası yapmak istiyorsanız, birçok egzersiz seçeneğiniz vardır. Ancak, daha önce hiç düzenli olarak egzersiz yapmadıysanız, egzersiz yapmaya nasıl başlayacağınızdan emin olmayabilirsiniz.

Çalıştırmak için arıyorsanız olsun, bir bisiklet, ağırlık kaldırma binmek, ya da yoga yapın, sadece çalışma dışarı korkutucu hissediyorum başlatmak için nasıl hakkında düşünme. Sonuçta, sosyal medyadaki tüm fitness yayınlarına göz atmak—hatta koşucuların bölgenizdeki tepeleri kolayca güçlendirdiğini görmek-egzersizin zaten en kalınında olanlara çok kolay geldiğini gösterebilir.

Hayır: herkes bir yerden başlar. İnstagramda takip ettiğiniz yoga öğretmeninin, birinci sınıf sırasında bu amuda hemen çekmediğinden veya Crossfitter’ın bara ilk asıldığında 10 pull-up yapmadığından emin olabilirsiniz. Peki ya saatlerce koştuğunu gördüğün koşucular? Bir noktada, beş dakika boyunca durmadan koşmak muhtemelen onlar için bir zaferdi.

Ayrıca, egzersiz rutininiz sizinle ilgilidir-bireysel hedefleriniz, tercihleriniz ve ilgi alanlarınızla ilgilidir. İnstagramda takip ettiğiniz fitfluencer için neyin işe yaradığı, kendi hayatınızda uygulamak istediğiniz şeyden çok farklı olabilir.

Bunun yerine önemli olan sizin için çalışan bir fitness programı bulmaktır. Ve iyi haber, seçim için biraz çok. İşte egzersiz yapmaya nasıl başlayacağınız hakkında bilmeniz gerekenler-ve uzun süre sizinle birlikte kalacak keyifli, zorlu bir egzersiz programına nasıl başlayabileceğiniz.

1. Tanımla “neden.”

Bu, egzersiz yapmaya yeni başladığınızda motive, tutarlı ve olumlu kalmanın büyük bir parçasıdır.

Sertifikalı bir kişisel antrenör olan Lisa Tanker,” neden düzenli bir egzersiz programını hayatınıza dahil etmeye ve hedeflerinize ulaşmaya hazır olduğunuzu belirleyin ” diyor. Bu biraz kazma gerektirebilir, ancak sizi ileriye doğru itecek kadar anlamlı bir neden üzerinde durmanız önemlidir. Belki de çocuklarınıza ayak uydurmak, kendi bedeninizde güçlü hissetmek ya da sadece kendi refahınıza odaklanmak için zaman ayırmak.

Fitness, kendi hedeflerinize ve sizin için doğru olan şeylere odaklanmalıdır. Girls gone Strong kurucu ortağı Jen Comas,” fitness yolculuğunuza başladığınızda, herkesin yaptığı şeylere yakalanmak kolay olabilir ” diyor SELF. “Hepimizin kendi hızımızda hareket ettiğimizi ve sizin ve eşsiz vücudunuz için en iyi ve en keyifli olana odaklandığımızı unutmayın.”

Daha sonra, başlamadan önce, düşündüğünüz herhangi bir rutine devam etmek için yeşil ışık almak için doktorunuza danışmalısınız.

2. Bazı ekipmanlara yatırım yapın.

Tam olarak ne tür bir donanıma ihtiyacınız varsa, ne tür bir egzersiz programı denemek istediğinize bağlı olacaktır, ancak evrensel olma eğiliminde olan birkaç zımba vardır.

Bir çift rahat, destekleyici spor ayakkabısı bulmak ilk hareketlerinizden biridir, Shauna Harrison, Ph. D., bir grup fitness eğitmeni, kendine söyler. En iyi yol, bir demet denemek ve en rahat olanı görmektir. Şu anda bir perakende mağazasına gitmekten rahatsızsanız, birçok çevrimiçi perakendeci ücretsiz iadeler sunar, böylece işe yaramayan şeyleri geri gönderebilirsiniz. Başka bir seçenek, yerel koşu veya spor ayakkabı mağazanızla bağlantı kurmaktır-ortakları genellikle telefonla ilgili seçenekler hakkında sizi bilgilendirebilir. (Özellikle koşmaya başlamak istiyorsanız, bu ipuçları doğru koşu ayakkabısını seçmenize yardımcı olabilir.)

Ayrıca rahat, destekleyici bir spor sutyeni ve bir çift ter emici üst ve pantolon veya şort bulmak isteyeceksiniz. Tanker,” rahat hissettiğiniz birkaç sevimli egzersiz kıyafeti büyük bir yatırımdır, çünkü hareket etmek için motive olmak için ‘parçayı hissetmek’ gibi bir şey yoktur ” diyor.

Yine de denize gitmek zorunda değilsiniz: bir egzersiz tankı bir egzersiz tankıdır. Örneğin, bir koşu tankına, bir yoga tankına veya bir kaldırma tankına yatırım yapmanıza gerek yoktur. Zaten sahip olduğunuz şeyleri görmek için dolabınızı kontrol edin—özellikle de unutmuş olabileceğiniz şeyler!—ve bazı yeni parçalar satın almanız gerekiyorsa, sezon dışı alışveriş (yaz aylarında soğuk açık hava koşusu için zip-up satın almak) biraz para kazanmanıza yardımcı olabilir.

3. Haftada sadece iki egzersiz planlayarak başlayın-ancak hareketi günlük bir şey yapın.
“Çalışmaya başladığınızda, uzun vadeli tutarlılığı düşünün. Kendinize sormanız gereken harika bir soru, haftada kaç gün hayatınıza gerçekçi bir şekilde uyabileceğinizdir?”Tanker diyor. Haftada üç ila dört güne kadar çalışmanızı önerir, ancak bu oradan başlamak zorunda olduğunuz anlamına gelmez.

Tanker, haftada sadece iki egzersiz planlayarak başlayın. Comas, 30 dakikalık bir kuvvet antrenmanı kadar kısa olabileceğini söylüyor. Gerçekçi bir hedef belirlemek, ona bağlı kalmanın anahtarıdır ve ilk birkaç antrenmandan sonra muhtemelen hastalanacağınız için, bu, aralarında iyileşmek için birkaç gününüz olacağı anlamına gelir.

Her gün gerçek antrenmanlarda kalem kullanmayacaksanız da, yine de bir alışkanlık oluşturmanıza yardımcı olmak için her gün bir tür hareket yapmaya çalışmalısınız, Baltimore’daki Sivan ile güçlü kurucusu C. P. T. SİVAN Fagan, kendini anlatıyor.

” Her gün küçük bir şey yapmak—15 dakikalık bir yürüyüş olsa bile—gerçekten ivme kazanıyor ve alışkanlığı güçlendiriyor ” diyor.

4. Sizin için uygun bir zaman bulun.
Fitness dünyasında, egzersiz yapmak için en iyi zamanın ne zaman olduğu hakkında her zaman çok fazla konuşma olmuştur. Bununla birlikte, cevap aslında oldukça basittir.

Fagan,” egzersiz yapmak için en uygun zaman yoktur ” diyor. “En iyi zaman her zaman yaşam tarzınıza, tercihlerinize ve enerji seviyenize uyan zamandır.”

Bu bulmak için farklı zamanlarda deneme, en iyi hissettiğin zaman görmek ve yapmak büyük olasılıkla olduğunuzda, diyor. Bir sabah antrenmanı olmanın sizin için işe yaradığını görebilirsiniz, çünkü bir şey yan çizgiye gelmeden önce antrenmanınızı yoldan çıkarabilirsiniz. Öte yandan, çok erken uyanma düşüncesi sizi tamamen kapatabilir ve iş gününden ayrılmak için işten bir süre sonra işten ayrılmaktan daha fazla fayda sağlayabilirsiniz. Bu durumda, akşam antrenmanları sizin için en iyi şekilde çalışabilir.

5. Gerçekten beğendiklerinizi bulana kadar farklı egzersiz türlerini” tarihlendirin”.
Gerçekten sonsuz egzersiz türleri vardır ve gerçek şu ki, sizin için en iyi egzersiz, gerçekten yapacağınız ve keyif alacağınız şeydir. Sizin için en uygun olanı bulmanın bir numaralı yolu deneme yanılmadır, ancak ilk başta korkutucu görünebilir.

“Sizinle rezonansa giren bir şey bulana kadar bir sürü farklı sınıf deneyin. Bir şey olacak!”Harrison diyor. (Ve evet, bu hala bir ev egzersiz dünyasında geçerli olabilir, çünkü fitness uygulamaları aracılığıyla veya yerel spor salonlarınızdan akış yaparak, emrinizde tonlarca sanal sınıf vardır.) Barre, boks, Pilates, dans kardiyo, yoga, bir güç sınıfı olsun, başlangıçta çizdiğiniz biriyle başlayın, adını verin ve sevdiğiniz şeyi bulana kadar oradan yenilerini denemeye devam edin.

Related Posts

Leave a Comment