Home Sağlık Uyumak Ateşi Düşürür mü?

Uyumak Ateşi Düşürür mü?

by saglikportali
0 comment

Ateş sizi mutsuz hissettirebilir: sıcak, terli, soğutulmuş ve süper uykulu. Yataktan kalkmak için bile çok yorgun hissedebilirsiniz.

Ve bu iyi bir şey. Ateşiniz varken uyumak, bağışıklık sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir, böylece soğuk algınlığı, grip veya enfeksiyondan daha hızlı kurtulursunuz.

Ateş (yetişkinlerde 100.4 F’nin üzerindeki bir sıcaklık), vücudun bir istilacıya saldırmak için bağışıklık sistemini canlandırdığı sinyalidir. Bağışıklık sistemini devirmek, vücudun çok fazla enerji yakmasını gerektirir ve bu yanma ısı yaratır – tıpkı bir araba motorunu belirli bir süre boyunca devrede tuttuğunuzda olduğu gibi. Bu açıdan, ateş, bağışıklık sisteminizin tüm silindirlere ateş ettiği anlamına gelen olumlu bir işarettir.

Ancak bu ateşi körüklemek, vücudunuzun kaslarınızı hareket ettirmek veya hatta düşünmek gibi diğer işlevlerden enerji çekmesini gerektirir. Ateşiniz olduğunda bu kadar yorgun ve bulanık hissetmenin bir nedeni budur.

Ateş sırasında da yorgun hissedebilirsiniz, çünkü bağışıklık sisteminiz bu şekilde hissetmenizi ister. Ateşiniz olduğunda, bağışıklık sisteminiz uykuya dalmak isteyen kimyasal sinyaller gönderir. Bu duyguya boyun eğmelisiniz, çünkü vücudunuzu ve zihninizi dinlendirmek, bağışıklık sisteminize virüs ve enfeksiyon gibi işgalcilere karşı kendini beslemek için ihtiyaç duyduğu ekstra enerjiyi verir.

Uyku mutlaka ateşin daha hızlı gitmesine neden olmaz, ancak bağışıklık sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Ve bu, soğuk algınlığı, grip veya enfeksiyonunuzu daha hızlı temizleyebilir – bu da ateşten kurtulacaktır. Ateşiniz olduğunda dinlenin. Vücuduna bir iyilik yapacaksın.

Related Posts

Leave a Comment